Wagi zbiornikowe

Jednym z najczęstszych zastosowań tensometrów wagowychwagi zbiornikowe, które mają szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Służą do kontroli ilości materiałów sypkich oraz płynnych znajdujących się wewnątrz zbiorników oraz ich dokładnego dozowania. W zależności od konstrukcji zbiornika wyróżnia się trzy główne sposoby montażu czujników wagowych:

  1. Pod nogami zbiornika - zbiornik stoi na przetwornikach tensometrycznych; najczęściej stosowane tensometry to czujniki pracujące na ściskanie, zginane lub podwójnie zginane. Do wszystkich typów mamy dedykowane zestawy montażowe pod zbiorniki, umożliwiające wygodny montaż i dające stabilne podparcie.
  2. Na specjalnych łapach przyspawanych z boku zbiornika – podobnie jak w pierwszym przypadku zbiornik opiera się na przetwornikach tensometrycznych; tutaj również stosujemy najczęściej czujniki pracujące na ściskanie, zginane lub podwójnie zginane, w gotowych zestawach montażowych.
  3. Nad zbiornikiem – podwieszając go na zawieszonych w powietrzu czujnikach wagowych. Tutaj stosuje się tensometry typu S pracujące na rozciąganie i umożliwiające wygodny montaż dzięki otworom gwintowanym z góry i dołu czujnika. W tego typu rozwiązaniach czujniki wyposażone są w przeguby oczkowe (główki cięgła), które umożliwiają samopoziomowanie się elementów i zapewniają osiową pracę czujników.

Sposób montażu czujników wagowych zależy od konstrukcji zbiornika, ale nie ma znaczenia, czy jest to zbiornik magazynowy, silos paszowy, mieszalnik, stacja big-bag, wagoworkownica czy jakakolwiek inna konstrukcja służąca do magazynowania produktu. Dowolna konstrukcja może zostać zamieniona w wagę po zamontowaniu odpowiednich tensometrów wagowych.

Jaką funkcję spełnia waga zbiornikowa?

Oferowane przez Zinner elementy do wag zbiornikowych cechuje wysoka dokładność i niezawodność. Dlatego taka waga doskonale sprawdzi się m.in. w procesie produkcji wykorzystującym zarówno materiały sypkie i płynne, zapewniając kontrolę nad magazynowanym produktem. Równocześnie wagi zbiornikowe umożliwiają precyzyjne dozowanie komponentów różnych mieszanek. Z tego powodu używane są m.in. w branży spożywczej oraz chemicznej.

Idąc dalej, wagi zbiornikowe umożliwiają automatyzację procesów produkcyjnych, dzięki czemu czynnik ludzki ulega ograniczeniu. W związku z tym można realnie obniżyć koszty związane z wytworzeniem produktu końcowego oraz precyzyjnie kontrolować zużycie materiałów. W ten sposób ograniczamy straty materiałowe oraz usprawniamy pracę działów zaopatrzenia i planowania produkcji.

Z doświadczenia wiemy, że wagi zbiornikowe są niezbędne w miejscach, gdzie przetwarza się materiały sypkie i płynne. Za pomocą elektronicznych mierników wagowych i kart pomiarowych możliwe jest:

  •  kontrolowanie zawartości zbiornika – wskazywanie masy produktu w zbiorniku,
  • dozowanie produktu - sporządzanie mieszanek w proporcjach zgodnych z recepturą np. wyroby spożywcze, pasze dla zwierząt, środki chemiczne, 
  • precyzyjne sterowanie elementami wykonawczymi, tj. klapy, pompy, zawory
  • sterowanie złożonymi procesami produkcyjnymi.

Bardzo często od dokładności i sprawności wagi zbiornikowej zależy zachowanie ciągłości pracy w zakładzie, a co za tym idzie realizacji zamówień towaru, dlatego tak istotny jest dobór odpowiednich elementów w zależności od konstrukcji wagi i warunków pracy.

Budowa wagi zbiornikowej

Najważniejszym elementem wszystkich wag zbiornikowych jest przetwornik tensometryczny. Dobór tensometrów zależy od rodzaju konstrukcji oraz warunków pracy. Istotne jest nie tylko miejsce montażu oraz obciążenie, ale także możliwość wystąpienia drgań, zawilgocenie, zapylenie, temperatury pracy i inne, istotne warunki otoczenia. Dzięki szerokiemu gronu dostawców oferujemy tensometry w wykonaniu z różnych materiałów (aluminium, stal zwykła cynkowana, różne gatunki stali nierdzewnej), w wysokich klasach szczelności IP68 oraz IP69k oraz dla podwyższonych temperatur i stref zagrożonych wybuchem. Dlatego nasze wagi zbiornikowe mogą pracować w nawet bardzo trudnych warunkach przemysłowych oraz spełniać wymogi przemysłu „wysokiej czystości” – spożywczego, chemicznego, kosmetycznego czy farmaceutycznego. 

Dzięki naszemu doświadczeniu wiemy, jakie zestawy montażowe dobrać, żeby zapewnić pewny i stabilny pomiar oraz dać zabezpieczenia przeciw drganiom, przeciążeniom i dodatkowym siłom działającym na konstrukcję silosa wagowego. Również w przypadku elektroniki pomiarowej  mamy dostępny szeroki zakres mierników wagowych i przetworników umożliwiających komunikację z innymi systemami (PC, PLC, SCADA, itp.) oraz sterowanie procesami poprzez wejścia i wyjścia logiczne.

Zapraszamy do współpracy firmy, które chcą zamówić wysokiej jakości wagi zbiornikowe w dobrej cenie – zarówno użytkowników końcowych jak i producentów zbiorników, silosów, linii produkcyjnych i tym podobnych. Każde konstrukcja po dobraniu odpowiednich czujników wagowych może zostać wykorzystana jako waga w procesie produkcyjnym.

ZAUFALI NAM

Demo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo image Demo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo imageDemo image